DORSZOKSZTAŁTNE
Widlak biały
Urophycis blennioides
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Urophycis blennioides

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte ciało o dwóch płetwach grzbietowych i jednej płetwie odbytowej. Pierwsza płetwa grzbietowa ostro zwężająca się ku górze ma 8 i więcej promieni. W drugiej, bardzo długiej płetwie grzbietowej jest ich 55-60. Podobnie długa jest płetwa odbytowa z 51-56 promieniami. Płetwy brzuszne, zredukowane do trzech promieni, także są bardzo długie i sięgają aż do odbytu. Na podbródku znajduje się jeden wąsik. Grzbiet i górna połowa boków koloru czerwonawego dojasnobrązowego; podobnie ubarwione są też górne partie głowy. Dolna część głowy, dolne partie boków i brzuch srebrzystojasnoniebieskie i lśniące. Wargi są różowe. Górna krawędź drugiej płetwy grzbietowej ochrowożółto lamowana. Jej zakończenie, koniec płetw brzusznych i płetwy piersiowej ciemnobrązowe do czarnego. Długość ryby rzadko przekracza 60 cm, maksymalnie 110 cm.

Urophycis blennioides - Widlak biały
Rycina gatunku Urophycis blennioides


Występowanie: Basen Morza Śródziemnego oraz północny Atlantyk (Skandynawia, Islandia).

Tryb życia: Stadna ryba przebywająca bezpośrednio ponad dnem, na głębokości 150-300 m. Rozradza się od wiosny do jesieni. Na północnym obszarze swego występowania prawdopodobnie przystępuje sporadycznie do tarła tylko w letnich miesiącach.

Odżywianie: Skorupiaki i małe, denne ryby.

Uwagi: Na obszarze śródziemnomorskim widłak biały ma duże znaczenie gospodarcze jako ryba konsumpcyjna oraz przetwarzana na mączkę rybną.