PIOTROSZOKSZTAŁTNE
Piotrosz
Zeus faber
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Zeus faber

Budowa zewnętrzna: Bardzo wysokie, bocznie ścieśnione ciało okryte małymi, grzebykowatymi łuskami. Głowa długa, z dużymi oczami i szerokimi, skośnie skierowanym ku górze otworem gębowym. Szczęki wysuwalne daleko do przodu. Pierwsza płetwa grzbietowa z 9-10 długimi kolcami; rozpięte na nich płaty skórne są silnie, nitkowato wydłużone i sięgają prawie do płetwy ogonowej. W drugiej płetwie grzbietowej 21-25 miękkich promieni. W płetwie odbytowej 3-4 (zazwyczaj) kolce i od 20 do 23 promieni miękkich. Wzdłuż nasady płetwy grzbietowej i odbytowej biegną spiczaste, kostne wyrostki. Ubarwienie szare do żółtawego, z niewyraźnymi plamami. Na boku ciała duża, czarna, żółto obwiedziona plama. Według legendy jest to ślad, jaki pozostawił palec apostoła Piotra, który jednej z ryb tego gatunku wyjął z pyska złotą monetę; stąd wzięła się nazwa "piotrosz". Długość około 40 cm, maksymalnie 70 cm.

Zeus faber - Piotrosz
Rycina gatunku Zeus faber


Występowanie: Północny Atlantyk od Wysp Kanaryjskich, Madery i Azorów do południowej Anglii; po tarle wchodzi daleko w Morze Północne i do cieśniny Kattegat. Występuje także w Morzu Śródziemnym i Czarnym. Przebywa zarówno w strefie otwartej wody, jak i w pobliżu dna ponad piaszczystym i mulistym podłożem do głębokości 200 m. Młode ryby często spotkać można w miesiącach letnich u skalistych wybrzeży wśród wodorostów.

Tryb życia: Wytrwały, szybki pływak podążający pojedynczo lub w małych stadkach za ławicami ryb (sardynki, szproty, ateryny). Bardzo wolno zbliża się do swej ofiary, którą chwyta wyrzucając gwałtownie pysk do przodu. Tarło od czerwca do sierpnia (wybrzeża południowej Anglii), od marca do maja (Morze Śródziemne). Ikra składana na głębokości powyżej 100 m. Jaja i larwy swobodnie unoszą się w wodzie.

Odżywianie: Małe stadne ryby oraz kałamarnice.