OKONIOKSZTAŁTNE
Koris doncela
Coris jutis
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Coris jutis

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, niskie ciało, zakończone długim, spiczastym pyskiem. Mały otwór gębowy, o szerokich, mięsistych wargach. Szczeki wysuwalne, na każdej z nich 1-2 rzędy małych, spiczastych zębów; przednie są lekko pochylone ku przodowi. Brak zębów na podniebieniu. Dolne zęby gardłowe są zrośnięte i mają postać miażdżących płytek. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego gładka. Bardzo małe, koliste łuski, 73-80 wzdłuż linii bocznej. Policzki pozbawione łusek. Długa, rozciągająca się prawie przez całe ciało płetwa grzbietowa z 9 kolcami i 12 promieniami miękkimi; 3 pierwsze kolce są u samca wydłużone. W długiej płetwie odbytowej 3 kolce; 11-12 promieni miękkich. Na początku płetwy grzbietowej dorosłych samców znajdują się czarna i pomarańczowa plama, wzdłuż ich boków biegnie pomarańczowy, zygzakowaty pas, a z tyłu płetw piersiowych czarna plama w kształcie klina. Samice i młode ryby mają na krawędzi wieczka skrzelowego niebieską plamę i jasną wstęgę ciągnącą się od początku pyska aż do płetwy ogonowej. Spotykane są również pośrednio ubarwione osobniki, co spowodowane jest tym, że znajdują się one w fazie zmiany płci z żeńskiej na męską. Długość samic do 18 cm, samców do 25 cm.

Coris jutis - Koris doncela
Rycina gatunku Coris jutis


Występowanie: Północny Atlantyk od zachodnich wybrzeży Afryki, Wysp Kanaryjskich, Madery i Azorów do Zatoki Biskajskiej; jako rzadki, przypadkowy gość spotykany bywa na północ od kanału La Manche, czasami nawet do południowej Skandynawii. Morze Śródziemne i południowe obszary Morza Czarnego. Przebywa w pobliżu porośniętych glonami skalistych wybrzeży oraz wśród podwodnych łąk, na głębokości 1-120 m.

Tryb życia: Żywa, będąca w ustawicznym ruchu, trzymająca się w małych stadkach ryba, w poszukiwaniu pokarmu stale penetrująca przybrzeżne wody. Wraz z nadejściem zmierzchu silnymi uderzeniami ogona zagrzebu-je się w piaszczystym podłożu, by w ten sposób spędzić noc. Tarło odbywa od późnej wiosny do połowy lata; u północno-zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego od maja do sierpnia, na południowym wybrzeżu od kwietnia do sierpnia. Dojrzałość płciową uzyskuje w końcu pierwszego roku życia. Jaja wyposażone są w kroplę tłuszczu, dzięki czemu swobodnie unoszą się w wodzie. Okres inkubacji 1-2 dni.

Odżywianie: Drobne skorupiaki i mięczaki.