KARPIOKSZTAŁTNE
Świnka genuańska
Chondrostoma genei
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chondrostoma genei

Budowa zewnętrzna: Ciało długie, wyciągnięte, słabo ścieśnione w bocznych płaszczyznach. Pysk nosowaty, tępo zakończony. Otwór gębowy dolny, półokrągły. Warga dolna wąska, zrogowaciała. Łuski średniej wielkości, 52-56 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11 promieni a w odbytowej 11-12. Zęby gardłowe jednorzędowe, 5-5(6). Grzbiet jasny, zielonkawoszary. Boki i brzuch srebrzyste. Tuż za wieczkiem skrzelowym rozpoczyna się długa ciemna wstęga, ciągnąca się aż do górnej części nasady płetwy ogonowej. Wszystkie płetwy są żółtawobiałe z pomarańczowymi brzegami. Długość 15-20 cm, maksymalnie 30 cm.

Chondrostoma genei - Świnka genuańska
Rycina gatunku Chondrostoma genei


Występowanie: W średnim biegu (kraina brzany) większych rzek północnych i środkowych Włoch (Pad, Etsch, Isonzo) oraz południowo-zachodniej Francji (Rodan, Var). Po północnej stronie Alp występuje bardzo rzadko. Obecność pojedynczych osobników stwierdzono w uchodzących do Adriatyku rzekach Tronto i Yormanto, gdzie żyje podgatunek Chondrostoma genei albicans.

Tryb życia: Towarzyska, przydenna ryba żyjąca w dobrze natlenionych rzekach o żwirowym podłożu. Rzadziej występuje w jeziorach, gdzie trzyma się w pobliżu ich dopływów i odpływów. Zimę ryby te spędzają stadnic w głębszych miejscach. O ich biologii dotychczas niewiele wiadomo. Tarło odbywa się prawdopodobnie od marca do maja.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne, w ograniczonych ilościach również pokarm roślinny.

Uwagi: Występowanie tego gatunku świnki w dorzeczu Dunaju stale budzi poważne wątpliwości. Być może uznawana jest za niego krzyżówka świnki Chondrostoma nasus i Leuciscus souffia agassizi. Przyporządkowywanie łowionych pojedynczych osobników rodzaju Chondrostoma nasuwa wątpliwości, gdyż prawdopodobnie mają miejsce również krzyżówki świnki z gatunkami ryb należących do jeszcze innych rodzajów, np.: Rutilus, i nie można ich poprawnie od strony systematycznej zaszeregować do jakiejś grupy.